DDA- dorosłe dzieci alkoholików – czyli kto?

Alkoholizm jest z pewnością chorobą powszechną, o której sporo każdy z nas wie. Jednak mimo wszystko nadal niewielu zdaje sobie sprawę z istnienia DDA, czyli dorosłych dzieci alkoholików. Osoby takie owszem mają dostęp do pomocy, jednak jeśli same się po nią zgłoszą, nie ma kampanii zachęcających i informujących, a czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy, że istota naszego zachowania i problemów leży w alkoholizmie rodziców.

 

Kim jest DDA?

 

Jak się okazuje leczenie odwykowe alkoholika to nie cała batalia, jaką musi stoczyć rodzina, na drodze do normalności i szczęścia. DDA to osoby dorosłe, które wychowywały się w rodzinie alkoholowej. W swoim dorosłym życiu doświadczają one rozmaitych trudności, których sedno tkwi właśnie w doświadczeniach, jakie wyniosły z rodziny alkoholowej.

Leczenie dla alkoholików, a leczenie DDA

 

Oczywiście podstawą jest leczenie odwykowe alkoholika, bo dopóki osoba z naszej najbliższej rodziny pije, to rozwiązanie pozostałych problemów jest wręcz niemożliwe. Leczenie dla alkoholików ma pomóc w znalezieniu sensu i sposobu na życie bez procentów. DDA musi rozwiązać swoje problemy emocjonalne, otworzyć się na innych. Składa się ono najczęściej z terapii indywidualnej oraz terapii odwykowej.

 

Gdy pije mama lub tata cierpi cała rodzina – leczenie odwykowe alkoholików

 

Wiele mówi się o tym, że osoba pijąca musi sama chcieć, aby leczenie dla alkoholików miało jakikolwiek sen i szansę zakończyć się powodzeniem. Niestety wiele osób szybko wraca do butelki i swoją drogę musi rozpoczynać od początku. Często jednak zapominamy, że jeśli w rodzinie pojawia się problem alkoholowy u jednej osoby, to leczenie powinno objąć całą familię. Nadal brak nam takiego holistycznego podejścia.

 

Leczenie odwykowe alkoholików jest trudną drogą, jednak równie trudna stoi przez partnerem, małżonkiem – leczenie współuzależnienia, które pojawia się niemal w każdym przypadku. Obciążone zostają również dzieci, które w dorosłych życiu stają się DDA i potrzebują pomocy psychologicznej, która pomoże im w rozwiązaniu rozmaitych problemów i ułożeniu swoich relacji z innymi osobami. Przezwyciężenie trudności wcale nie musi być proste. Z pewnością jednak leczenie odwykowe alkoholików warto rozpocząć i zakończyć, podobnie jak terapię DDA.

Leave a Response

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *