Moje doświadczenia i przemyślenia

Przyszła terapeutka uzależnień opisuje swoją wiedzę na temat uzależnień, przede wszystkim uzależnienia od alkoholu.
Zapraszam do lektury!

Dorosłe Dzieci Alkoholików - DDA

Alkoholizm jest z pewnością chorobą powszechną, o której sporo każdy z nas wie. Jednak mimo wszystko nadal niewielu zdaje sobie sprawę z istnienia DDA, czyli dorosłych dzieci alkoholików. Osoby takie owszem mają dostęp do pomocy, jednak jeśli same się po nią zgłoszą, nie ma kampanii zachęcających i informujących, a czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy, że istota naszego zachowania i problemów leży w alkoholizmie rodziców.

Kim są dorosłe dzieci alkoholików?

Jak się okazuje leczenie odwykowe alkoholika to nie cała batalia, jaką musi stoczyć rodzina, na drodze do normalności i szczęścia. DDA to osoby dorosłe, które wychowywały się w rodzinie alkoholowej. W swoim dorosłym życiu doświadczają one rozmaitych trudności, których sedno tkwi właśnie w doświadczeniach, jakie wyniosły z rodziny alkoholowej.

Leczenie dla DDA

Oczywiście podstawą jest leczenie odwykowe alkoholika, bo dopóki osoba z naszej najbliższej rodziny pije, to rozwiązanie pozostałych problemów jest wręcz niemożliwe. Leczenie dla alkoholików ma pomóc w znalezieniu sensu i sposobu na życie bez procentów. DDA musi rozwiązać swoje problemy emocjonalne, otworzyć się na innych. Składa się ono najczęściej z terapii indywidualnej. Takie osoby mogą uczestniczyć w mitingach AA, aby dzielić się swoimi doświadczeniami.

Gdy któreś z rodziców nadużywa alkoholu cierpi cała rodzina

Wiele mówi się o tym, że osoba pijąca musi sama chcieć, aby leczenie dla alkoholików miało jakikolwiek sen i szansę zakończyć się powodzeniem. Niestety wiele osób szybko wraca do butelki i swoją drogę musi rozpoczynać od początku. Często jednak zapominamy, że jeśli w rodzinie pojawia się problem alkoholowy u jednej osoby, to leczenie powinno objąć całą familię. Nadal brak nam takiego holistycznego podejścia.

Proces trzeźwienia jest trudną drogą, jednak równie trudna stoi przed partnerem, małżonkiem – leczenie współuzależnienia, które pojawia się niemal w każdym takim przypadku. Obciążone zostają również dzieci, które w dorosłych życiu stają się DDA i potrzebują pomocy psychologicznej, która pomoże im w rozwiązaniu rozmaitych problemów i ułożeniu swoich relacji z innymi osobami. A także zrozumienia, co się z nimi dzieje i dlaczego takie, a nie inne mechanizmy nimi kierują. Przezwyciężenie trudności wcale nie musi być proste. Z pewnością jednak terapię uzależnień warto rozpocząć podobnie jak terapię DDA.

Informacje dla Ciebie

Subskrypcja