Ile trwa terapia alkoholowa?

Leczenie alkoholizmu to proces, który może mieć różną długo w zależności od konkretnego przypadku. Ośrodki dla alkoholików oferują urozmaicone programy terapeutyczne – często dopasowane do potrzeb konkretnego pacjenta. Pobyt w placówce państwowej – terapia często prowadzona jest stacjonarnie w szpitalach o profilu psychiatrycznym – trwa zwykle kilka tygodni. W przypadku, gdy wybierzemy prywatny ośrodek dla alkoholików, najczęściej mamy możliwość indywidualnego dobrania długości naszego leczenia.

 

Ośrodki dla alkoholików a długość leczenia

 

Z założenia państwowe ośrodki dla alkoholików przyjmują na okres kilku tygodni, w czasie których  odbywa się detoks i chory uczestniczy w terapii grupowej oraz indywidualnej. Najczęściej ma również stały dostęp do pomocy psychologicznej. Prywatny ośrodek dla alkoholików to z kolei miejsce, w którym możemy podpisać umowę na określony czas leczenia lub w razie konieczności odpowiednio je przedłużyć. Możemy spędzić w niem miesiąc, a nawet pół roku – celem będzie wyjście z nałogu.

Ośrodek dla alkoholików – a co potem?

 

Ośrodki leczenia alkoholizmu pomagają wytrzeźwieć i wyjść z nałogu, jednak do pewnego stopnia. W przypadku tych państwowych leczenie jest stosunkowo krótkie, a w późniejszym czasie kontynuuje się je zaocznie. W takiej sytuacji wielu alkoholikom trudno jest nie wrócić do nałogu. Z kolei ośrodki leczenia alkoholizmu prywatne pozwalają chorym pozostać w placówce, tak długo, aż w wyniku terapii sami uznają, że są gotowi powrócić do normalnego życia i nie wznawiać nałogu. Takie rozwiązanie jest dla wielu pacjentów zdecydowanie bardziej komfortowe.

Leave a Response

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *