Moje doświadczenia i przemyślenia

Przyszła terapeutka uzależnień opisuje swoją wiedzę na temat uzależnień, przede wszystkim uzależnienia od alkoholu.
Zapraszam do lektury!

Na czym polega terapia?

Rozpoczęcie terapii alkoholowej to wielkie wyzwanie dla osoby, która chce uporać się ze swoim nałogiem. Z założenia wykorzystywane są różne metody leczenia alkoholizmu, które w pewien sposób się uzupełniając, pozwalając wyzwolić się od zgubnego uzależnienia.

Do czego prowadzi leczenie?

Musielibyśmy przeanalizować osobno każdy z przypadków, co jest oczywiście niemożliwe. Chodzi przede wszystkim jednak o to, że zastosowane metody leczenia alkoholizmu mają doprowadzić do uwolnienia osoby uzależnionej od destrukcyjnego działania nałogu i nauczyć funkcjonować w świecie bez konieczności korzystania z tej konkretnej używki.

Metody leczenia alkoholizmu – medycznie

Osoba uzależniona od alkoholu boi się rodzaju ubezwłasnowolnienia i odcięcia od alkoholu, który dotąd zdawał się być jedynym rozwiązaniem trapiących problemów. Zanim udadzą się na odwyk wciąż zadają sobie pytanie, na czym polega terapia alkoholowa? Odpowiedzi szukają głównie w sieci i u znajomych, bo spytanie lekarza bywa nadmiernie krępujące.

Na czym polega terapia alkoholowa?

Aby odpowiedzieć na pytanie na czym polega terapia uzależnień koniecznie jest zrozumienie kilku podstawowych metod wykorzystywanych w leczeniu. Terapia pacjenta z alkoholizmem jest zwykle podzielona na terapię indywidualną oraz terapię grupową, które prowadzone są w tym samym okresie.

Leczenie to także metody uczenia pacjenta korzystnych dla jego zdrowia zachowań oraz postaw. Prowadzona jest również psychoedukacja, terapia oparta na rozwiązaniach oraz treningi przydatnych umiejętności.

Jedną z metod leczenia alkoholizmu jest nadal hipnoza, która pozwala na wyciszenie i dostrzeżenie zdecydowanie głębszych problemów.

Informacje dla Ciebie

Subskrypcja