Moje doświadczenia i przemyślenia

Przyszła terapeutka uzależnień opisuje swoją wiedzę na temat uzależnień, przede wszystkim uzależnienia od alkoholu.
Zapraszam do lektury!

Ile trwa odwyk dla alkoholików?

Odwyk alkoholowy to proces, który może mieć różną długo w zależności od konkretnego przypadku. Ośrodki dla alkoholików oferują urozmaicone programy terapeutyczne – często dopasowane do potrzeb konkretnego pacjenta. Pobyt w placówce państwowej – terapia często prowadzona jest stacjonarnie w szpitalach o profilu psychiatrycznym – trwa zwykle kilka tygodni. W przypadku, gdy wybierzemy prywatny ośrodek odwykowy dla alkoholików, najczęściej mamy możliwość indywidualnego dobrania długości naszego leczenia.

 Ośrodki dla alkoholików a długość leczenia

Z założenia państwowe ośrodki dla alkoholików przyjmują na okres kilku tygodni, w których czasie odbywa się detoks i chory uczestniczy w terapii grupowej, ale także sam na sam z terapeutą. Najczęściej ma również stały dostęp do pomocy psychologicznej. Odwyk dla alkoholików to z kolei miejsce, w którym możemy podpisać umowę na określony czas leczenia lub w razie konieczności odpowiednio je przedłużyć. Wszystko zależy od stanu i postępów pacjenta. Może być to miesiąc, a nawet pół roku – celem będzie wyjście z nałogu i zachowanie abstynencji na zawsze.odwyk dla alkoholików

Ośrodek dla alkoholików – a co potem?

Odwyki dla alkoholików pomagają wytrzeźwieć i wyjść z nałogu, jednak do pewnego stopnia. W przypadku tych państwowych leczenie jest stosunkowo krótkie, a w późniejszym czasie kontynuuje się je zaocznie. W takiej sytuacji wielu alkoholikom trudno jest nie wrócić do nałogu. Z kolei ośrodki leczenia alkoholizmu prywatne pozwalają chorym pozostać w placówce, tak długo, aż w wyniku terapii sami uznają, że są gotowi powrócić do normalnego życia i nie wznawiać nałogu. Takie rozwiązanie jest dla wielu pacjentów zdecydowanie bardziej komfortowe.

Informacje dla Ciebie

Subskrypcja