Moje doświadczenia i przemyślenia

Przyszła terapeutka uzależnień opisuje swoją wiedzę na temat uzależnień, przede wszystkim uzależnienia od alkoholu.
Zapraszam do lektury!

Rozwój medycyny, czyli o najnowszych metodach leczenia uzależnienia od alkoholu

W Polsce w dalszym ciągu leczenie alkoholizmu ma charakter zero-jedynkowy. Wymaga się od wszystkich osób uzależnionych, aby na leczenie stawiły się w pełni trzeźwe, po co najmniej 48 godzinach abstynencji. Dla niektórych osób jest to jednak niemożliwe. Jednak świat, medycyna i postrzeganie takich chorób jak alkoholizm się zmienia, idzie do przodu. Dlatego stosując najnowsze metody leczenia alkoholizmu już nie możemy traktować każdego pacjenta tak samo.

Po amerykańsku – ograniczanie picia alkoholu

Wielu alkoholików, nawet jeśli chce zgłosić się na terapię, to początkowo nie wyobraża sobie całkowitego zaprzestania spożywania alkoholu. Nowymi sposobami są amerykańskie metody leczenia alkoholizmu – tak dość stare i powszechne, ale u nas w Polsce obecne dopiero od roku 2015.

Ograniczanie picia alkoholu polega na wyznaczaniu sobie wraz z terapeutą kolejnych celów. Przykładowo jeśli przychodzi osoba pijąca dziennie 10 piw i mówiąca, że źle się czuje, chce ograniczyć, ale nie wyobraża sobie całkowitego zaprzestania, to terapeuta pomaga określić dzienną ilość w pierwszym etapie oraz zasady typu brak picia rano, czy twardą zasadę nie picia gdy ma prowadzić auto. Takie działania mają stopniowo doprowadzić do abstynencji i sprawdzają się u wielu alkoholików. Czy jednak takie rozwiązanie może zastąpić skuteczny prywatny odwyk alkoholowy?

Najnowsze metody leczenia alkoholizmu

Prowadzone s Stanach Zjednoczonych badania sprawiają, że pojawia się możliwość, że opracowane zostaną indywidualne metody leczenia alkoholizmu. Wówczas każdy pacjent leczony będzie w spersonalizowany, dopasowany do swoich potrzeb sposób.

Skuteczne leki na alkoholizm?

Analizując najnowsze metody leczenia alkoholizmu można natknąć się również na doniesienia o preparatach, które mają rzekomo dawać 99% skuteczności. Mowa o Baklofenie. Lek ma ponoć skutecznie rozprawiać się nawet najsilniejszymi uzależnieniami. Wciąż jednak brak na ten temat publikacji i wystarczających informacji, aby mówić o przełomie i skuteczności.

Informacje dla Ciebie

Subskrypcja