Psychoterapia jest ważna w leczeniu alkoholizmu

Uzależnienie od alkoholu jest chorobą psychiczną, choć z czasem pojawia się również uzależnienie fizyczne, które sprawia, że jeszcze trudniej porzucić nałóg. W związku z tym podstawą działań w leczeniu jest terapia antyalkoholowa. Osoba chora w pierwszej kolejności musi odstawić procentowe trunki, aby następnie uczyć się żyć bez nich, w sposób wartościowy.

 

Terapia dla alkoholika – pierwsze spotkanie z psychologiem

 

Pierwsza myśl osoby uzależnionej „terapia leczenia alkoholizmu? Czemu mam komuś opowiadać o sobie?”. Prawda jest taka, że wstydzimy się prawdy na swój temat, na temat swojej choroby, nie dowierzamy, że obca osoba może nam pomóc rozwiązać problemy, które prowadzą do sięgania po kieliszek. Terapia dla alkoholików jest jednak prowadzona przed doświadczonych terapeutów, odpowiednio wykwalifikowanych. Będziemy przychodzić na rodzaj spokojnej rozmowy i nawet nie zauważymy kiedy kolejne problemy będą znikać.

Terapia leczenia alkoholizmu – indywidualnie i grupowo

 

Terapia antyalkoholowa prowadzona jest w dwóch odmianach. Pierwszą są indywidualne spotkania z terapeutą, na których rozwiązujemy konkretne własne problemy, skupiamy się na sobie i swojej chorobie. Druga to terapia grupowa, czasem zajęciowa. Tutaj nie tylko mówimy ale dużo słuchamy  innych, wykonujemy zadania zlecone przez terapeutę, pracujemy grupowo. Każde kolejne zadanie prowadzi nas do uświadomienia sobie kolejnych rzeczy we własnym zachowaniu i do zmiany na lepsze.

 

Po co ta psychoterapia?

 

Leczenie uzależnienia od alkoholu wymaga zmiany sposobu myślenia, znalezienia nowej, lepszej drogi. W związku z tym terapia dla alkoholików pozwala łagodniej przejść przez obszar zmian i naprawiania własnego życia. Każdego dnia pojawiają się pokusy i trudności, które możemy i potrafimy pokonać. Jednak terapia dla alkoholika jest rodzajem wsparcia i przeprowadzenia przez ten najtrudniejszy czas, gdy tak trudno oprzeć się kolejnej pokusie.

 

Leave a Response

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *